סגנונות בירה
קרלסברג - Carlsberg

קרלסברג - Carlsberg

השפעתה של מבשלת קרלסברג היא כה עצומה על תעשיית הבירה העולמית, שכן השמרים המבויתים הראשונים ששימשו לייצור בירות יוצרו על ידיה, ופיתוח זה משמש כיום את כל מבשלות הבירה בעולם!
 
 

סגנונות בירה


סגנונות בירה / שחר הרץ

לאגר | Lager
שם כללי למשפחת סגנונות בירה הלקוח מהמילה הגרמנית לאחסן. אלו בירות המיוצרות בתהליך של תסיסה תחתית על ידי שמרי לאגר בטמפרטורות קרות יחסית (8-14 מעלות), כשלאחריו תקופת אחסון של מספר שבועות בטמפרטורה קרה אף יותר (0-3 מעלות). הנסיונות הראשונים לייצר בירות כאלו היו במאה ה-15 עת ניסו בגרמניה להשתמש בשיטה של אחסון הבירה במערות קרירות לתקופת תסיסה ארוכה מהמקובל עד אז על מנת לקבל בירה מתונה ויציבה יותר בטעמיה. שמרי הלאגר, האחראים על התסיסה של בירות הלאגר המודרניות היום, בודדו לראשונה על ידי מבשלת קרלסברג רק בסוף המאה ה-19, וכך נוצרה לראשונה האבחנה הרשמית בין לאגר לאייל. בירות ממשפחת הלאגר מתאפיינות בטעמים וריחות פרחוניים ועשבוניים נקיים. הן לרוב פשוטות וקלות יחסית לשתיה, אם כי ישנם מספר תתי סגנון של בירות לאגר מורכבות יותר.

במשפחת הלאגר ניתן למצוא את הסגנונות הבאים:

פילזנר בוהמי | Bohemian Pilsener
לאגר זהוב וארומטי שיוצר לראשונה בעיר פילזן בשנת 1842. מכיל מים רכים וזן כשות צ’כי משובח שנקרא סאאז (Saaz). בעל אופי מעודן, ארומות פרחוניות בולטות וטעמים נקיים של לתת פריך.

פילזנר גרמני | German Pilsener
ידוע יותר בגרמניה בשם המקוצר פילס (Pils). זהו לאגר בהיר הנחשב ליוקרתי ומריר יותר לעומת לאגרים בהירים גרמנים סטנדרטים. מכיל זני כשות אציליים וארומטים, ובעל טעמי לתת נקיים מאוד.

הלס | Helles
לאגר בווארי בהיר ופופולרי. נחשב לסגנון ברירת המחדל בדרום גרמניה ולזה שתקבלו מהמלצר/ית אם תזמינו בירה. בעל טעמים לחמיים, קל לשתיה, וללא מרירות משמעותית.

לאגר וינאי | Vienna Lager
לאגר מתקתק יחסית, ענברי בצבעו ומסורתי שמקורו בוינה. בעל טעמים קרמליים וקלויים עדינים, מתיקות נעימה, ומרירות המשחקת כינור שני בלבד לטעמי הלתת.

לאגר ענברי | Amber Lager
בירות המבוססות על הלאגר הוינאי, אך מיוצרות בשיטה פחות מסורתית ומחומרי גלם פשוטים יותר יפלו תחת קטגוריה זו. מתקתקות, קלות לשתיה ונעימות.

אוקטוברפסט/מארצן | Oktoberfest/Marzen
בירת לאגר עשירה יחסית ומאלטית בסגנון המאפיין את הבירות המיוצרות עבור חגיגות אוקטוברפסט. מיוצרות בחודש מרץ, מתיישנות בקור במהלך הקיץ ונמזגות כעונתיות בספטמבר לכבוד הפסטיבל.

לאגר כהה | Dark Lager 
מזוהה עם העיר מינכן שבבוואריה, שם יוצר לראשונה. נקרא גם דונקל כהה. חום בצבעו, עשיר בטעמים קרמליים, בעל גוף בינוני ומרירות שכמעט ולא מורגשת. נפוץ גם בצ’כיה.

שווארצביר | Schwarzbier
לאגר כמעט שחור ואטום, הכהה ביותר במשפחה. עם מרירות שמגיעה בעיקר מהכשות ולא מלתתים קלויים באגרסיביות. בעל ארומות של קרמל, לקריץ וקפה, וטעמים קלויים עדינים עם רמיזות לשוקולד.

בוק | Bock
לאגר חזק, הן מבחינת אלכוהול והן מבחינת הגוף והטעמים. דורש זמן ארוך יותר של הבשלה. מקורו בגרמניה, שם הוא שימש את הנזירים כ"לחם נוזלי" במהלך צום. נחשב לסגנון עונתי אביבי וסתוי.

דופלבוק | Doppelbock
משמעות השם היא בוק כפול, וכשמו כן הוא - לאגר עשיר מאוד, כמו בוק, רק יותר חזק. יוצר לראשונה במינכן על ידי הנזירים הפאולאנרים. כהה לרוב, בעל גוף מלא וסמיך, טעמים מתקתקים בולטים וללא מרירות כמעט בכלל.

לאגר חזק | Strong Lager
שם כללי לבירות לאגר בעלות אחוז אלכוהול גבוה מהרגיל (6 ומעלה) אשר לא מיוצרות באופן מסורתי בתסיסה ארוכה כמו בירות בוק, אלא קלות יותר בגוף ופחות מאלטיות.

לאגר יבש | Dry Lager
בירת לאגר בהירה מאוד בסגנון שפותח ביפן במטרה ליצור בירה בעלת סיומת יבשה במיוחד תודות לשמרים שאוכלים כמעט את כל הסוכרים מהתירוש. קלה ועדינה מאוד.

אייל | Ale
שם כללי למשפחת סגנונות בירה (רובם אנגליים במקורם) ששמם היה שם נרדף למילה בירה עד למאה ה-15 בערך. עד אז כל בירה נקראה אייל, ורק לאחר מכן השם הוצמד רק למשקה שלא הכיל כשות. כיום, כשאומרים אייל הכוונה היא לבירה שהותססה בעזרת שמרי אייל הפועלים בחלקו העליון של מיכל התסיסה (תסיסה עילית), בטמפרטורה גבוהה יחסית (16-24 מעלות) ובזמן קצר של מספר ימים. זו משפחת סגנונות בירה מסועפת ומגוונת הרבה יותר לעומת משפחת הלאגר. בירות ממשפחת האייל מתאפיינות בטעמים וריחות פירותיים, אדמתיים, עשירים ומורכבים. לרוב הן כבדות, עוצמתיות וחזקות יותר מאשר בירות לאגר, אם כי לא בהכרח.

במשפחת האייל ניתן למצוא את הסגנונות הבאים:

בלונד אייל | Blond Ale
בירת אייל בהירה ורגועה, לא עשירה במיוחד בריחות וטעמים, אך פריכה, קלילה ומאוד נעימה לשתיה. מזכירה
לעיתים בירת לאגר, אם כי פירותית יותר. פופולרית בקנדה, ארצות הברית ואנגליה, ויכולה להוות צוהר אל עולם הבירה עבור אנשים שלא רגילים למשקה.

פייל אייל אנגלי | English Pale Ale
מקורו בעיר ברטון במאה ה 18- ונקרא כך משום שיחסית לשאר הבירות שיוצרו בתקופה ההיא, הוא היה "חיוור" יותר. מכיל מים עשירים במינרלים (קשים). זהו אייל קלאסי בצבע ענבר-נחושת עם טעמי לתת בולטים, פירותיות נעימה ומרירות טובה. גרסת החבית לבירה בעלת מאפיינים דומים נקראת ביטר (Bitter).

פייל אייל אמריקאי | American Pale Ale
גרסה אמריקאית של הסגנון האנגלי שהפכה לנושאת הדגל של מהפכת מבשלות הבוטיק בארצות הברית. מבוססת בכלליות על מקבילתה האנגלית, אך נשענת על זני הכשות האמריקאים כבסיס לאופי האמיתי שלה, הניחן בארומה הדרית בולטת, מרירות מודגשת, טעמי לתת עדינים ופירותיות נעימה.

אינדיה פייל אייל | India Pale Ale
סגנון שנוצר נוצר באנגליה במאה ה-18 כפתרון לבעיה של אספקת בירה טריה לחיילי ונתיני הממלכה הבריטית בהודו, בזכות תוספת כשות משמעותית ויותר אלכוהול מאייל סטנדרטי, על מנת לשמרו באופן טבעי. פופולרי מאוד בארצות הברית, שם הוא מכיל המון כשות. בעל צבע שנע בין זהוב לנחושת עמוק, ארומות פרחוניות ופירותיות בולטות, וטעמים הנוטים לכיוון המר, אך ברוב המקרים עם מספיק נוכחות של לתת כדי לאזן.

אייל ענברי | Amber Ale
שם כללי לבירות אייל בגוון ענברי-אדום ללא הגדרה סגנונית משמעותית. מקורן בארצות הברית והן דומות במאפיינים לפייל אייל האמריקאי, אך נבדלות ממנו במאלטיות וקרמליות מורגשות יותר ובדרך כלל גם בפחות כשות.

אייל אירי אדמדם | Irish Red Ale
סגנון מסורתי מאירלנד של אייל אדמתי, מאלטי וקרמלי עם מרירות מרוסנת. לרוב מאוזן מאוד וקל לשתיה עם אחוז אלכוהול ממוצע ומטה. לא נפוץ במיוחד היום כמו פעם.

אייל חום | Brown Ale
סגנון אנגלי טיפוסי שעוצב במאה ה-19 כגרסה חזקה יותר של בירה מסוג Mild. צבעו מהגוני-חום והוא בעל ארומה וטעמים המזכירים קרמל, אגוזים, טופי, שוקולד וקליה, הנוצרים משימוש בלתתים הקלויים בטכניקות מיוחדות. המרירות של סגנון זה מתונה יחסית.

פורטר | Porter
הוצג לראשונה בלונדון בתחילת המאה ה-18 כערבוב של שלושה סוגי בירה שונים. בעל גוון חום כהה וראש קצף בצבע מוקה. מפגין טעמים קרמליים-קלויים, ארומות של מאלט, וניל וקקאו, עם מרירות וגוף בינוניים.

סטאוט | Stout
סגנון שנזקף לזכותו של ארתור גינס האירי, שייצר פורטר חזק ו"חסון" (סטאוט באנגלית) עד שהפך עם הזמן ובעקבות הצלחתו לסגנון בפני עצמו. בעל צבע שחור, קצף קרמי, ארומות המזכירות קפה קלוי, טעם מריר וסיומת יבשה. מכיל שעורה גולמית קלוייה בעוצמה, האחראית על האלמנטים דמויי הקפה השחור שיש בו. בירה בסגנון הזה נחשבת לסטאוט יבש, ותתי סגנון נוספים הם אקסטרה סטאוט (עשיר) סטאוט אימפריאלי (חזק), סטאוט צדפות (נדיר) וסטאוט מתוק (אנגלי).

יין שעורה | Barley Wine
לא יין אלא בירה כמובן, אבל עם אחוזי אלכוהול גבוהים מאוד המתקרבים לאלו של יין. זהו אייל מסורתי ודי נדיר כיום ממוצא אנגלי, עוצמתי וקינוחי באופיו. בעל פירותיות מורכבת, מרירות משמעותית, גוף מלא וסיומת ארוכה.

חיטה בסגנון גרמני | Weissbier
מיוצרות משילוב של לתת חיטה ולתת שעורה ביחס של בערך 50-50. את הניחוח המיוחד של בירות אלו מעניקים השמרים. ארומות של בננה, אפרסק ותפוחים לצד וניל, ציפורן ומסטיק הן תוצר של קו שמרי אייל החיטה הבווארי ורובם יורגשו גם בטעם. בהירות-זהובות ברובן, בעלות ראש לבן ענק ומראה מעורפל שהוא תוצאה טבעית של העדר סינון. לבירות החיטה בגרמניה יש מספר תתי סגנון כמו קריסטל-ווייצן (מסוננות), דונקל-ווייצן (כהות), ווייצן-בוק (חזקות) ועוד.

חיטה בסגנון בלגי | Witbier
הגרסה הבלגית לבירות חיטה. מתובלת בגרגירי כוסברה, קליפות תפוז מסוג קוראסאו, ובדרך כלל תבלינים סודיים נוספים. שימוש בחיטה גולמית והעדר סינון מעניקים לבירה מראה "חלבי" (בהיר ומעורפל). התיבול העדין נותן ארומה פירותית ומפולפלת נעימה. זהו סגנון קייצי וקליל עם אחוז אלכוהול ממוצע שהפך מאזוטרי מאוד לפופולרי יותר ויותר עם השנים.

בירות מנזרים | Abbey Beers
בירות מנזרים הן לא סגנון ספציפי של בירה, אלא משפחת בירות שהמשותף לכולן הוא קשר כלשהו למנזר, בין אם תהליך בישול הבירה מתבצע בין כותלי המנזר (כמו במקרה של המנזרים הטראפיסטים) או בין אם הקשר הוא מקרי ומאולץ כמו קריאת הבירה על שם מנזר שנהרס או אחד מקדושיו המעונים. הבירות שמקורן במנזרים מגוונות, אך נשענות בעיקר על כמה סגנונות מנחים שעיצבו הנזירים הטראפיסטים. השיטה לאבחנה בין הבירות השונות היא על פי רמת צפיפות הסוכרים בתירוש, ומתבטאת במספרים המסמלים את החוזק ההתחלתי, למשל 6, 8, 10, 12. שיטה זו הולידה גם את המונחים סינגל, דאבל, טריפל וקוואדרופל - סוג נוסף של סולם המרמז על חוזקה של הבירה.

דאבל מנזרי | Abbey Dubbel
הבירה השניה בחוזקתה של כל מנזר (ה-8 בסולם צפיפות הסוכר). כאייל בלגי קלאסי, הדאבל מפגין מאפיינים של תסיסה עילית וחמה, עם תסיסה נוספת בבקבוק. בעלת גווני אדום-חום-ענבר כהה וראש קצף בז’י ובולט שנשאר. מכילה סוכר קנה בלגי כהה ובעלת ארומות וטעמים עשירים ומורכבים הכוללים לתת מתוק וקרמלי, פירותיות (בעיקר פירות כהים כגון שזיפים וצימוקים) וריחות מפולפלים.

טריפל מנזרי | Abbey Tripel
חזק יותר באלכוהול מדאבל, אך באופן קצת מטעה זו בירה בהירה יותר. הרוב הגדול של הלתת הוא בהיר, סוכר הקנה הבלגי שמוסף הוא בהיר, והתוצאה היא בירה צהובה/זהובה ומעט עכורה. בעל ארומה עשירה בריחות של תבלינים, עשבים, שמרים, אלכוהול ופירות. מריר ויבש יותר מדאבל, ומפגין טעמים מורכבים וחזקים של לתת מתקתק, פלפל שחור, פירותיות לימונית, פרחוניות וטעמים שמריים.

אייל בלגי חזק | Belgian Strong Ale
שם כללי לבירות אייל חזקות שמקורן בבלגיה או כאלו המבוססות על המסורת הבלגית. יכולות להיות בהירות מאוד, ענבריות וגם כהות, אך תמיד יכילו אחוזי אלכוהול גבוהים, מתיקות דומיננטית, ארומה כשותית נמוכה, מיגוז עירני ומאפיינים פירותיים.

בירות פירות | Fruit Beer
שם כללי לבירות המכילות אלמנט כלשהו של פרי ויכולות להתבסס על כל סגנון. בין אם הוספו לבירה פירות שלמים, רכזים או מיצים - כל עוד תוספת הפרי היא משמעותית ומורגשת בריח ובטעם, ניתן לקטלג את הבירה תחת קבוצה זו.

למביק | Lambic
סגנון בירה מסורתי ויחודי לאזור העיר בריסל ועמק הסן הסמוך לה. לא בדיוק אייל ובטח לא לאגר, בירה בסגנון זה עוברת תסיסה פתוחה וספונטנית על ידי שמרי פרא הנמצאים באויר ומעניקים לה טעמים חמצמצים ויבשים מעניינים. למביק מכיל לפחות 30% חיטה וכשות מיובש ומיושן לטובת שימור בלבד. נהוג ליישן בירה בסגנון זה לתקופות ארוכות בחביות עץ אלון משומשות ולבקבק כבלנד של למביק צעיר (6 חודשים) ובוגר (2-3 שנים) ליצירת סגנון בירה נפרד הנקרא גירז (Gueuze). בזכות הסוכרים שעדיין נוכחים בלמביק הצעיר נוצרת תסיסה מחודשת בתוך הבקבוק שמובילה לטעמים ותחושות המזכירים מאוד שמפניה, ורמוט יבש ושרדונה.

למביק פירות | Fruit Lambic
תת-ז’אנר הלמביק הנפוץ ביותר בעולם והקל ביותר לעיכול. מדובר בלמביק לו הוספו פירות שלמים (או תרכיזי פירות) ישירות לחביות העץ בזמן ההבשלה והייצוב של הבירה. הפירות מהווים ניגוד מצויין לחמיצות המשקה, והמועדפים לשימוש הם בעלי גרעין כגון דובדבן (קריק בפלמית) ואפרסק, אך גם פטל ופירות יער נוספים הם פופולריים מאוד.

עוד במגאזין הבירה

תגובות

ראשי | מותגים | עולם הבירה | לחיים בריאים | מתכונים | מילון הבירה | צור קשר | מי אנחנו מגאזין הבירה הישראלי © 2010 - כל הזכויות שמורות למבשלות בירה בישראל בע''מ
* שתיית אלכוהול אסורה מתחת לגיל 18 * שתיית אלכוהול מעל גיל 18 תעשה בצורה אחראית. * אם שותים, לא נוהגים! * תנאי שימוש